0%

Про філармонію

Історія Луганської обласної філармонії

Луганська обласна філармонія – установа культури, що вже понад 75 років гідно представляє Луганську область в Україні та в світі, є активним популяризатором кращих зразків світової, української та сучасної класичної музики. Луганська обласна філармонія є одним із фундаторів культурного життя Луганщини, головним принципом і метою якого є прищеплення любові до музичного мистецтва і відродження української культурної спадщини.

Історія Луганської обласної філармонії починається з 1943 року. Першим її директором став Д.І. Слащов, а першим художнім керівником − А.Ф. Ковальський.

Спочатку філармонія не мала свого приміщення, але його відсутність не заважала артистам дивувати слухачів концертними програмами, гастролювати містами і районами. До складу установи культури входили театр естради та комсомольсько-молодіжний ансамбль пісні і танцю. Були також затверджені симфонічний ансамбль, ансамбль пісні і танцю, ансамбль бандуристів, театральний джаз, а також група солістів філармонійного плану.

photo
Виступ симфонічного ансамблю для працівників колгоспів.

На той час директором філармонії був призначений С. Муратов, а художнім керівником став С. Ратнер, який очолював симфонічний ансамбль. У цей період почалася активна концертно-просвітницька робота: протягом першого повоєнного концертного сезону у виконанні симфонічного ансамблю прозвучали твори відомих композиторів.

Ансамбль пісні і танцю складався з кращих співаків, танцюристів і музикантів краю, які включали до свого репертуару пісні, написані в роки Другої Світової війни, народні, та класичні твори.

Вже у 1945 році за ініціативою першого секретаря обласного комітету компартії України Антона Гайового в місті був створений симфонічний оркестр.

photo
Перший виступ симфонічного оркестру.

Саме у 40-50-ті роки у філармонії були закладені основні традиції музичного просвітництва у Луганській області: проводилися цикли лекцій-концертів, ряд тематичних програм для школярів, учнів середніх і вищих навчальних закладів, заводських гуртожитків і сільських клубів. У цей період симфонічний оркестр філармонії став провідним колективом області, а концертна зала філармонії − центром музичної роботи області. Луганчани вперше побачили відомих музикантів: Бориса Гольдштейна, Давіда Ойстраха, Юліана Ситковецького, Леоніда Когана, Еміля Гілельса, Григорія Гінзбурга, Рейнгольда Глієра та багатьох інших.

Багато років свій неймовірний талант слухачам дарували такі яскраві представники філармонії, як Народний артист СРСР Юрій Богатиков, Заслужений артист України Петро Шаповалов, Народна артистка України Джульєтта Якубович, Народна артистка України Галина Мурзай, Народний артист України Володимир Калашников, Народний артист України Володимир Савченко, Народна артистка України Віра Андріяненко, Заслужений артист України Лев Ставицький, Народний артист України Володимир Самарцев.

photo
 

Вже тоді філармонія була не тільки центром духовного життя регіону, а й однією з провідних концертних організацій країни. У 60 – 80-ті роки на сцені виконуються опери всесвітньо відомих композиторів, таких як Дж. Верді («Травіата»), Дж. Россіні («Севільський цирульник»), П.І. Чайковський («Іоланта») та інших.

photo
Сценічна постановка опери «Іоланта» П.І.Чайковського

Наступні 15 років були не менш багатими на події. Так, в 1985 році в залі філармонії був встановлений, тоді ще єдиний в Україні, орган німецької фірми «Олександр Шуке». Цей орган спеціально призначався для цієї зали. Надзвичайно якісні регістри, механіка, внутрішній устрій, звуковий результат завжди викликав захоплення гастролерів-органістів. Але його постійною берегинею по праву вважали Заслужену артистку України Анну Мокрову, яка грала на цьому інструменті з 1986 року.

photo
Орган німецької фірми «Олександр Шуке».

У 80-ті роки починає активно розвиватися естрадний напрямок. В цей час у філармонії працюють рок-групи «Пласт» і «Грані», ВІА «Alma mater», театр пісні «Привіт». Але однією з найяскравіших подій цього періоду стає поява на сцені філармонії артиста естради Валерія Леонтьєва. З 1982 по 1995 роки він працював в Ворошиловградській (нині Луганській) філармонії солістом-вокалістом естрадного жанру, художнім керівником вокально-інструментального ансамблю «Ехо». Саме в цей період (1987 р.) артисту було присвоєне звання Заслуженого артиста Української РСР. 

 

У 90-ті роки симфонічний оркестр успішно гастролює Україною. В 1999 році відбуваються перші закордонні гастролі в Італію. Пізніше оркестр  гастролює Іспанією, Австрією, Швецією, Бельгією, Францією, Німеччиною, Данією, Японією, Китаєм та Норвегією.

Всеосяжна просвітницька діяльність музичного лекторію, успішні виступи і визнання на державному рівні симфонічного оркестру, привласнення артистам звань «Народний» і «Заслужений», робота дитячої філармонії «Ровесник» − все це успіхи Луганської обласної філармонії з 1980 по 2000 роки.

З 2002 року оркестр очолює австрійський диригент і композитор Курт Шмід, завдяки діяльності якого починається новий етап розвитку симфонічного оркестру, розширення репертуару колективу, карти його гастрольної діяльності.

photo
Головний почесний диригент Курт Шмід (Австрія).

У цей період на базі Академічного симфонічного оркестру Луганської обласної філармонії за ініціативою маестро Курта Шміда створюється Донбаський симфонічний оркестр. У його склад запрошують найкращих музикантів оркестру.

2 жовтня 2004 року відбувається презентація новоствореного оркестру, а також початок концертних програм у рамках Міжнародного фестивалю мистецтв «Соляна симфонія». За участю всесвітньовідомої оперної співачки, солістки Віденської опери, Народної артистки України Вікторії Лук'янець і під керівництвом Курта Шміда з великим успіхом проходить перший концерт у соляній шахті міста Соледар Донецької області на глибині 288 метрів.

В 2005 році успішний виступ оркестру в рамках проекту «Соляна Симфонія» продовжується у залі Національної опери Києва за участю Заслуженої артистки України Анни Братусь, Народної артистки України Вікторії Лук’янець та соліста Донецького державного академічного театру опери та балету Євгена Удовіна.

В 2006 році  Міжнародний фестиваль мистецтв «Соляна симфонія» відбувся втретє. Цього разу з артистами Донбаського симфонічного оркестру виступили музиканти Донецького симфонічного оркестру, соліст з Туреччини Ердем Байдар і хор Луганського національного педагогічного університету. Проходив концерт знов у соляній шахті міста Соледар.

Ще одна цікава музична подія, яка була до речі організована Посольством Австрійський Республіки, відбулася в 2004 році, коли оркестр під керівництвом Курта Шміда виконав шедеври класики на «Віденському балу» спочатку в колонній залі Київської мерії, а в 2005 році – у  Національному театрі опери та балету України. Серед запрошених гостей були присутні дипломати, міністри, політики, бізнесмени та видатні особистості.

В 2005 році завдяки співпраці Шміда з Луганським симфонічним оркестром у місті Луганську була вперше виконана Дев'ята симфонія Людвіга ван Бетховена. З цією ж програмою під керівництвом Курта Шміда відбувається гастрольне турне Австрією, де музиканти оркестру (за участю солістки Національної опери України Наталі Кислої, Народного артиста України Сергія Магери, соліста Донецького державного академічного театру опери та балету Євгена Удовіна, солістки Донецької обласної філармонії, Заслуженої артистки України Анни Братусь, хору Луганського національного педагогічного університету, хору церкви Гайдна в Айзенштадті (Eisenstadt) та хору міста Клостенойбург (Klosterneuburg) виступають у найвідоміших залах Австрії: у Великому «Золотому залі» Музікферайн (Musikverein) – всесвітньо відомому центрі класичної музики у Відні, де виступають артисти найвищого рангу, та у Культурному Центрі «Kulturzentrum» міста Айзенштадт (Eisenstadt).

photo
Виступ Академічного симфонічного оркестру у Відні, в залі Музікферайн (Musikverein).

2006 рік – Луганський симфонічний оркестр виконує «Реквієм» Моцарта спільно з молодими талановитими вокалістами Оленою Босенко, Ігорем Новіковим, Наталією Паранич, Андрієм Даценко, а також з хором Луганського національного педагогічного університету спочатку у місті Луганськ, а потім на Батьківщині видатного композитора Моцарта – в Австрії: Відень, Рум, Айзенштадт, Інсбрук, Грац. В цьому ж році симфонічний оркестр був удостоєний звання «Академічного».

В 2007 році в рамках Фестивалю «Дні культури Австрії в Україні» та на честь ювілею маестро, за підтримки Посольства Австрійської Республіки, проходить низка концертів симфонічного оркестру. У програмі беруть участь видатні вокалісти, а керує оркестром маестро Курт Шмід.

В 2007 році Луганський Академічний симфонічний оркестр бере участь у ювілейному всесвітньовідомому фестивалі «Двох Світів» (50th Festival «Dei Due Mondi»), засновником якого є відомий американський композитор італійського походження Джоан Карло Менотті (Gian Carlo Menotti). Фестиваль вважається однією з найвідоміших культурних подій Італії, яка щорічно проводиться в місті Spoleto (Сполето) і єднає кращих артистів Європи та Америки. Програми оркестр виконав під керівництвом диригентів Девіда Чарльза Абелла (David Charles Abel) /США, Сполучене Королівство Великої Британії/ і Марка Стрінгера (Mark Stringer) /Австрія.

З 2008 року завершується реконструкція будівлі філармонії та починається наступний етап творчого шляху. Так, з’являється ансамбль естрадної і джазової музики «СОМВО», а в 2013-му − балет «Flame Dance».

photo
Луганська філармонія після реконструкції.

2014 рік − переломний період в житті Луганської обласної філармонії.

1 квітня 2015 року, у зв’язку із окупацією міста Луганськ, обласна  філармонія була переміщена до міста Сєвєродонецьк, де і почала відновлювати свою діяльність.

Директором Луганської обласної філармонії було призначено Ігоря Шаповалова. Завдяки його копіткій роботі, за короткий термін було відроджено Академічний симфонічний оркестр, музичний лекторій, відновлена співпраця з видатними митцями і диригентами України та Європи. Пізніше створені нові колективи філармонії – ансамбль пісні і танцю «Радани» і гурт «БеZМеЖ».

На сьогодні всі творчі колективи беруть активну участь в обласних заходах та святкуваннях, створюють власні сольні програми, постійно гастролюють.

Так, 15 − 16 березня 2016 року у Києві, в рамках Загальноукраїнського проекту культурної інтеграції «Український Донбас», ініційованого Міністерством культури України, артисти Луганської обласної філармонії взяли участь в культурно-мистецькій акції «Нескорена Луганщина», яка відбулася з метою подолання культурної ізоляції та руйнації стереотипу відсутності української культури на теренах Луганської області. В рамках цієї акції 15 березня Академічний симфонічний оркестр Луганської обласної філармонії представив концертну програму у Національній філармонії України. А 16 березня в Національному музеї літератури України відбувся виступ ансамблю пісні і танцю «Радани» Луганської обласної філармонії.

Також у 2016 році, вперше після переміщення у місто Сєвєродонецьк, оркестр виїжджає на гастролі до Австрії. Під керівництвом Курта Шміда та за участю широко відомих в Австрії та за її межами солістів (українська оперна співачка Зоряна Кушплер, соліст Національної опери України Микола Губчук, австрійський скрипаль Яромир Бабський) артисти виконують програму української музики у Відні.

У Сєвєродонецьку Луганська обласна філармонія починає співпрацювати із Західною Україною в рамках проекту «Змінимо країну разом». В 2015 році відбулися гастролі Академічного симфонічного оркестру до міста Ужгород під керівництвом Курта Шміда. А у жовтні 2016 року ансамбль пісні і танцю «Радани» гастролював містами Львівської області з концертною програмою «Зі Сходу на Захід». У цьому ж році артисти Академічного симфонічного оркестру побували у Львові, Ужгороді та Тернополі, де виконали «Український реквієм» українського композитора Олександра Козаренко під керівництвом диригента Назара Яцківа спільно з заслуженою Академічної капелою України «Трембіта», солістами Львівського національного Академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької (Світлани Мамчур, Тетяни Вахновської, Олега Лихача, Ігоря Міхневича). У грудні 2017 року артисти ансамблю пісні і танцю «Радани» гастролювали містами Львівської області зі святковою різдвяною програмою.

В 2017 році оркестр вже двічі відвідує Австрію (Земмерінг, Відень, Лінц, Зальцбург, Кремс, Гріскірхен), де разом з відомими солістами (солісти Віденської національної опери (Wiener Staatsoper): Зоряна Кушплер, Клеменс Уітеррайнер, Ольга Бессмертна, артисти Віденської опери (Wiener Staatsoper) Євген Капітула, Тетяна Діу, Народний артист України Юрій Кириченко, Лауреат міжнародних конкурсів і фестивалів Олена Босенко) дарують австрійському слухачу європейські та українські твори у рамках святкування 25-річчя дипломатичних відносин між Україною та Республікою Австрія.

photo
Виступ Академічного симфонічного оркестру у Відні. Диригент Курт Шмід, солісти віденської опери (Wiener Staatsoper) Зоряна Кушплер та Ольга Бессмертна.

В 2018 році під керівництвом Назара Яцківа оркестр гастролює Італією, де виконують низку концертів у рамках Новорічних та різдвяних свят.

На сьогодні Академічним симфонічним оркестром Луганської обласної філармонії записано 14 компакт-дисків і 3 DVD.

Дуже часто до участі в програмах оркестру запрошуються диригенти та солісти з-за кордону (Австрія, Японія, США, Іспанія, Бразилія, Німеччина, Швейцарія, Аргентина), а також Заслужені діячі мистецтв України, Заслужені та Народні артисти України.

Луганська обласна філармонія постійно підтримує молодих артистів. У концертних програмах беруть участь молоді таланти України: піаністки, Лауреати міжнародних, національних конкурсів та фестивалів Тетяна Бєлікова, Ірина Доценко, Вікторія Швець, Юлія Шерстюк, Анастасія Батурова /флейта/, а також кларнетистка з Японії Хікару Кумагаі. Філармонія підтримує й своїх солістів-інструменталістів. Багато концертів містить чимало класичних творів, де в якості солістів виступають артисти оркестру.

З перших днів свого існування Луганська обласна філармонія прищеплює любов до української музики: виконує програми українських митців, запрошує до участі українських диригентів і солістів, популяризує українську музику серед населення України та за кордоном. У творчому репертуарі Академічного симфонічного оркестру важливе місце займає творчість українських композиторів; група «БеZМеЖ» також пріоритетним напрямом творчості вважає українську сучасну пісню, зокрема ансамбль пісні і танцю «Радани» популяризує лише «батьківську» пісню: українську народну та сучасну. За вагомий особистий внесок у популяризацію української культури, високий професіоналізм колективи та їх окремі артисти неодноразово були нагороджені Подяками Луганської обласної державної адміністрації – Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, відзнаками Львівської обласної ради, Міністерства культури України та інше.

Артистів творчих колективів неодноразово відзначали заслуженими винагородами. Так, Віктор Друппов і Тетяна Цикаловська отримали почесне звання «Заслужений артист України». Такою ж почесною винагородою відзначили й директора філармонії Ігоря Шаповалова, який вже багато років є артистом оркестру, гастролює як соліст, так і у складі колективу. Почесним званням «Заслужений діяч мистецтв України» було нагороджено Євгена Тутевича − головного диригента Академічного симфонічного оркестра Луганської обласної філармонії.

Формування культурного життя Луганщини, постійна презентація Луганської області в Україні та в світі, популяризація української музики, розширення слухацької аудиторії, почесні нагороди, співпраця з видатними митцями і диригентами України і Європи – це відмінний результат роботи філармонії лише за час перебування у місті Сєвєродонецьк.

Не зупиняючись, колективи філармонії продовжують створювати нові творчі програми. А у подальших планах – ще більше феєричних концертів, оновлення репертуару, гастролі і постійні зустрічі з улюбленим глядачем.